PORADY OGÓLNE
- Unikaj kontaktu biżuterii z wodą.
-
Żywotność biżuterii w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób będziemy się z nią obchodzić. Wiele osób traktuję ją jak szczęśliwe amulety. Warto zatem zadbać o jej stan, by posłużyła jak najdłużej. By Twoja biżuteria była piękna przez długi czas unikaj kontaktu z wodą i środkami chemicznymi. Nie przechowuj jej w łazience gdzie jest pełno wilgoci i detergentów. W przeciwnym razie z czasem może tracić blask, matowieć bądź przebarwiać się. Kamienie naturalne nie lubią wody. Rzemienie skórzane z kolei po kontakcie z wodą stają się wiotkie i zmieniają kształt. Dlatego też staraj się zdejmować biżuterię podczas mycia naczyń, kąpieli czy robienia porządków.
-
- Przechowywanie biżuterii
-
Ważne jest też właściwe przechowywanie biżuterii. W najlepszej opcji, każda sztuka powinna być owinięta miękką szmatką i szczelnie zamknięta w osobnym woreczku, najlepiej w suchym i zacienionym miejscu. Mimo, że wygodniej eksponować ją na stojaczkach, które są pod ręką – niekoniecznie jest to najlepsza forma. Można zatem przechowywać ją w ozdobnych pudełeczkach, skrzyneczkach, kuferkach. Z daleka od światła.
-
Fot. http://www.solostocks.pl
Często zaleca się w tym celu stosowanie woreczków strunowych. Dzięki takim zabezpieczeniom nie będzie ona narażona na zakurzenie, zanieczyszczenia czy czernienie. Warto przecierać ją ściereczką np. z irchy.
-
- Czyszczenie biżuterii
-
Najlepszym zabiegiem jest systematyczne oczyszczanie biżuterii z kurzu 🙂 Biżuterię skomponowaną z większości kamieni można czyścić używać ciepłej wody z mydłem. Po takiej płukance należy ją osuszyć delikatną, miękką ściereczką. Wyjątkiem jest hematyt, który w kontakcie z wodą może rdzewieć (jest to ruda żelaza).
-
- Użytkowanie
-
Nakładaj biżuterię zawsze na czystą skórę. Unikaj stosowania perfum bezpośrednio na elementy biżuterii. Podobnie z balsamami, kremami do rąk czy też podobnymi kosmetykami do ciała. Biżuteria może niekorzystnie reagować z tymi środkami i powodować czernienie, matowienie bądź zmianę koloru.
-
Nasza biżuteria wykonywana jest głównie na żyłce lub gumce jubilerskiej. Są to produkty do zupełnie innych zastosowań i o zupełnie innych właściwościach. Gumka wykonana jest z silikonu. Jest przezroczysta, rozciągliwa i wykonujemy z niej bransoleteki bez zapięcia. Natomiast żyłka nie rozciąga się i używamy jej głównie do naszyjników i bransoletek z zapięciem. W przypadku korzystania z biżuterii na gumce, zaznaczamy, że z czasem będzie się ona rozciągać. Jest to naturalny proces przy produktach silikonowych. Gumka sama z siebie nie powinna pękać, jednak może zostać uszkodzona w kontakcie z ostrymi krawędziami, przy zahaczeniu przykładowo o klamkę itp.
-
Zdejmuj biżuterię przed snem. Nie kąp się w niej. Nie zabieraj na basen czy do słonej wody.
-
- Jaki rozmiar wybrać?
-
Żeby dobrze dopasować rozmiar bransoletki należy zmierzyć obwód nadgarstka. Ważne jest by po zmierzeniu nadgarstka dodać do tego pomiaru ok. 1-1,5 cm. Bransoletka nie powinna ściśle przylegać do nadgarstka, by krew swobodnie mogła dopływać do ręki. Warto o tym pamiętać. 🙂 Źle dobrany rozmiar może spowodować to, że albo szybko ją zgubimy – jeśli będzie zbyt duża, albo szybko ją zerwiemy, jeśli będzie zbyt obcisła. 😉
-
- Czy metalowe elementy, które zdobią bransoletki mogą stracić swój kolor?
-
Niestety tak – mogą. Wpływa na to wiele czynników. Między innymi to z jakich metali wykonany jest dany element, jak również częstotliwość noszenia bransoletki, wpływu wody, dużego nasłonecznienia itp. Doskonałym zamiennikiem metalowych elementów są elementy wykonane ze srebra lub stali chirurgicznej jednakże będą one znacznie droższe. Kamienie również z czasem tracą swój kolor – jest to proces naturalny. Oczywiście jak wspominałam wyżej możemy go spowolnić dbając o biżuterię – nie mocząc jej czy też nie wystawiając niepotrzebnie na światło słoneczne.
-
- Dlaczego kamienie matowieją?
-
Głównym tego powodem jest pot, kontakt z kosmetykami do ciała typu: kremy, balsamy, perfumy a także częsty kontakt z wodą. Bywają kamienie, pokryte lakierem, który dodatkowo je nabłyszcza. Jego warstwa w trakcie użytkowania stopniowo się ściera co powoduje, że kamienie mogą stawać się coraz bardziej matowe.
-